Eskimo - Hand Auger
Pick up at {{vm.selectedStore.storeName}}
only {{vm.selectedStore.quantity}} left
Buy in Store
Limited stock at {{vm.selectedStore.storeName}}Visit store to purchase
out of stock
out of stock
Deliver to Address
Not Available for shipping
ABOUT THIS PRODUCT
Description
Features
- Cross-bolt takedown system prevents over-tightening when you drill
- Handle and pommel knob for easy drilling
- Dual flat stainless steel blades included
- Comes with blade protector to help extended the life of your blades
- Auger length adjusts from 49" - 58"
Specs
| Cutting Diameter | 8" |
| Subcategory | Ice Augers & Accessories |
| Weight | 7.5 lb |
| Type | Ice Augers |
| Blade Style | Dual Straight |
| Category | Fishing |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Auger Length | 49" - 58" Adjustable |
Our Guarantee
Murdochs.com stands behind all of its products. We guarantee our merchandise to be free of manufacturing defects and will accept any defective item for refund or exchange. For more details, please see our full Return Policy.
Still Have Questions?
We're happy to help! Chat with us or visit our Contact Page for more details.
Shipping Information
| Shipping Method | Expected Delivery |
|---|---|
| Ground | Up to 8 business days* |
*Some restrictions apply. We have temporarily suspended shipping to California while we work on Proposition 65 compliance. Read more.