DEWALT - 14oz TOUGHSERIES MIG Weld Framing Hammer - DWHT51138X
Pick up at {{vm.selectedStore.storeName}}
only {{vm.selectedStore.quantity}} left
Buy in Store
Limited stock at {{vm.selectedStore.storeName}}Visit store to purchase
out of stock
out of stock
Deliver to Address
Not Available for shipping
ABOUT THIS PRODUCT
Description
Features
- 14 oz Weight for fast swing and reduced fatigue
- Magnetic nail starter for easy one-handed nail placement
- All steel design for durability and long life
- Vibration absorbing grip reduces vibration for improved user comfort
Specs
| Handle Length | 16 in |
| Handle Material | Steel |
| Replaceable head | No |
| Head Material | Steel |
| Face Diameter | 2 in |
| Handle Style | Straight |
| Face Style | Checkered |
| Tool Weight | 1.83 lb |
| Hammer Type | Framing |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
| Category | Hand Tools |
Our Guarantee
Murdochs.com stands behind all of its products. We guarantee our merchandise to be free of manufacturing defects and will accept any defective item for refund or exchange. For more details, please see our full Return Policy.
Still Have Questions?
We're happy to help! Chat with us or visit our Contact Page for more details.
Shipping Information
| Shipping Method | Expected Delivery |
|---|---|
| Ground | Up to 8 business days* |
*Some restrictions apply. We have temporarily suspended shipping to California while we work on Proposition 65 compliance. Read more.