DEWALT - 20V MAX* 7-1/4" Cordless Circular Saw (Tool Only) DCS570B
Pick up at {{vm.selectedStore.storeName}}
only {{vm.selectedStore.quantity}} left
Buy in Store
Limited stock at {{vm.selectedStore.storeName}}Visit store to purchase
out of stock
out of stock
Deliver to Address
Not Available for shipping
ABOUT THIS PRODUCT
Description
Features
- Brushless motor provides 5200RPM maintaining speed under load
- 7-1/4" Blade provides 2-9/16" cutting capacity at 90 degrees
- Runtime: 330 crosscuts in 2x4 (pine)
- Bevel capacity up to 57 degrees for increased versatility
Specs
| Corded/Cordless | Cordless |
| Type | Circular Saws |
| Category | Power Tools |
| Bevel Range | 57 degrees |
| Battery Included | No |
| Compatible Voltage | 20V |
| Voltage | 20V |
| Saw Type | Circular Saws |
| Power Tool Type | Saw |
| Manufacturer Warranty | 90 Day Money Back Guarantee/1 Year Free Service Contract/3 Year Limited Warranty |
| Blade Size | 7-1/4" |
| Subcategory | Saws |
Our Guarantee
Murdochs.com stands behind all of its products. We guarantee our merchandise to be free of manufacturing defects and will accept any defective item for refund or exchange. For more details, please see our full Return Policy.
Still Have Questions?
We're happy to help! Chat with us or visit our Contact Page for more details.
Shipping Information
| Shipping Method | Expected Delivery |
|---|---|
| Ground | Up to 8 business days* |
*Some restrictions apply. We have temporarily suspended shipping to California while we work on Proposition 65 compliance. Read more.