DEWALT - FLEXVOLT 60V MAX 7-1/4" Cordless Worm Drive Style Saw (9.0 AH) DCS577X1
Pick up at {{vm.selectedStore.storeName}}
only {{vm.selectedStore.quantity}} left
Buy in Store
Limited stock at {{vm.selectedStore.storeName}}Visit store to purchase
out of stock
out of stock
Deliver to Address
Not Available for shipping
ABOUT THIS PRODUCT
Description
This Cordless Worm Drive Style Saw cuts to a depth of 2-7/16 in. at 90°. The included rafter hook makes it convenient to hang the tool on the jobsite. It's ideal for wood cutting applications such as oriented strand board (OSB), plywood, hardwoods, dimensional lumber, and flooring. Professional framers, concrete formers, carpenters, and general contractors can boost their productivity with this tool.
Features
- Designed with blade oriented to the left of the motor and the handle positioned at the rear of the saw for easy line of sight
- Bevel capacity of 53° with stops at 45° and 22.5°
- Achieves 2-7/16 in. depth of cut at 90°
- Integrated dust blower allows the user to clear its line of sight while cutting
- The saw has an electronic brake that helps stops the blade after the trigger is released
Specs
| Category | Power Tools |
| Compatible Voltage | 60V |
| Subcategory | Saws |
| Bevel Range | 90 degrees |
| Voltage | 60V |
| Battery Included | Yes |
| Type | Circular Saws |
| Blade Size | 7-1/4" |
| Power Tool Type | Saw |
| Saw Type | Circular Saws |
| Corded/Cordless | Cordless |
| Manufacturer Warranty | 90 day money back guarantee/1 year free service contract/3 year limited warranty |
Our Guarantee
Murdochs.com stands behind all of its products. We guarantee our merchandise to be free of manufacturing defects and will accept any defective item for refund or exchange. For more details, please see our full Return Policy.
Still Have Questions?
We're happy to help! Chat with us or visit our Contact Page for more details.
Shipping Information
| Shipping Method | Expected Delivery |
|---|---|
| Ground | Up to 8 business days* |
*Some restrictions apply. We have temporarily suspended shipping to California while we work on Proposition 65 compliance. Read more.