DEWALT - FLEXVOLT 60V MAX Cordless Brushless 9" Cut-Off Saw Kit - DCS692X2
Pick up at {{vm.selectedStore.storeName}}
only {{vm.selectedStore.quantity}} left
Buy in Store
Limited stock at {{vm.selectedStore.storeName}}Visit store to purchase
out of stock
out of stock
Deliver to Address
Not Available for shipping
ABOUT THIS PRODUCT
Description
Features
- Cuts up to 25.5 ft. of 1 in. scoring in cure concrete per charge
- 3-1/4 in. depth of cut for single pass in pavestones, rebar cutting, and concrete scoring
- Heavy-load indicator light provides power and runtime feedback during demanding applications
Specs
| Compatible Voltage | 60V |
| Power Tool Type | Saw |
| Subcategory | Saws |
| Voltage | 60V |
| Number of Batteries | 2 |
| Saw Type | Cut-Off Saws |
| Blade Size | 9" |
| Battery Included | Yes |
| Corded/Cordless | Cordless |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Type | Circular Saws |
| Blade Use Type | Metal and Concrete |
| Number of Batteries Charged at Once | 1 |
| Number of Tools Included | 1 |
| Battery AMP Hours | 6+ |
| Category | Power Tools |
| Combo Set | Yes |
Our Guarantee
Murdochs.com stands behind all of its products. We guarantee our merchandise to be free of manufacturing defects and will accept any defective item for refund or exchange. For more details, please see our full Return Policy.
Still Have Questions?
We're happy to help! Chat with us or visit our Contact Page for more details.
Shipping Information
| Shipping Method | Expected Delivery |
|---|---|
| Ground | Up to 8 business days* |
*Some restrictions apply. We have temporarily suspended shipping to California while we work on Proposition 65 compliance. Read more.