DEWALT - 10" High Capacity Wet Tile Saw with Stand - D36000S
Pick up at {{vm.selectedStore.storeName}}
only {{vm.selectedStore.quantity}} left
Buy in Store
Limited stock at {{vm.selectedStore.storeName}}Visit store to purchase
out of stock
out of stock
Deliver to Address
Not Available for shipping
ABOUT THIS PRODUCT
Description
Features
- Cutline indicator, rigid frame, and stainless-steel rollers provide cutting accuracy to within 1/32 in. over 30 in. cuts*.
- 37 in. rip cut capacity (41 in. with plunge) and 18 in. cutting clearnace left of blade allows users to rip 36 in. x 36 in. tile in half.
- 8-1/2 in. crosscut capacity is ideal for cutting 6 in. sills and 8 in. x 48 in. planks at a 30% offset.
Specs
| Power Tool Type | Saw |
| Compatible Voltage | 120V |
| Blade Size | 10" |
| Category | Power Tools |
| Corded/Cordless | Corded |
| Voltage | 120V |
| Saw Type | Specialty Saws |
| Subcategory | Saws |
| Type | Wet Tile Saw |
| Blade Use Type | Tile |
| Battery AMP Hours | 6+ |
Our Guarantee
Murdochs.com stands behind all of its products. We guarantee our merchandise to be free of manufacturing defects and will accept any defective item for refund or exchange. For more details, please see our full Return Policy.
Still Have Questions?
We're happy to help! Chat with us or visit our Contact Page for more details.
Shipping Information
| Shipping Method | Expected Delivery |
|---|---|
| Ground | Up to 8 business days* |
*Some restrictions apply. We have temporarily suspended shipping to California while we work on Proposition 65 compliance. Read more.