DEWALT - 60V MAX 6-1/2" Cordless Track Saw Kit with 59" Track DCS520ST1
Pick up at {{vm.selectedStore.storeName}}
only {{vm.selectedStore.quantity}} left
Buy in Store
Limited stock at {{vm.selectedStore.storeName}}Visit store to purchase
out of stock
out of stock
Deliver to Address
Not Available for shipping
ABOUT THIS PRODUCT
Description
Features
- 60V Brushless motor effortlessly powers through hardwoods up to 2 1/8" thick
- Zero clearance track saw cutting system delivers precisie, straight, splinter-free cuts
- FLEXVOLT battery system power of corded, freedom of cordless
- On track cut depth: 2 1/8" (54mm) at 90 degree, 1-5/8" (41mm) at 45 degree, depth scale accurately indicates exact depth of cut accounting for track thickness
- 47 Degree bevel capacity
Specs
| Subcategory | Saws |
| Compatible Voltage | 60V |
| Voltage | 60V |
| Battery Included | Yes |
| Blade Size | 6-1/2" |
| Type | Track Saw |
| Power Tool Type | Saw |
| Saw Type | Specialty Saws |
| Manufacturer Warranty | 90 Day Money Back Guarantee/1 Year Free Service Contract/3 Year Full Warranty |
| Corded/Cordless | Cordless |
| Category | Power Tools |
Our Guarantee
Murdochs.com stands behind all of its products. We guarantee our merchandise to be free of manufacturing defects and will accept any defective item for refund or exchange. For more details, please see our full Return Policy.
Still Have Questions?
We're happy to help! Chat with us or visit our Contact Page for more details.
Shipping Information
| Shipping Method | Expected Delivery |
|---|---|
| Ground | Up to 8 business days* |
*Some restrictions apply. We have temporarily suspended shipping to California while we work on Proposition 65 compliance. Read more.